Prvostepena komisija za licenciranje klubova FS BiH održala je sjednicu u vezi sa vanrednom primjenom sistema licenciranja za ulazak klubova iz nižeg ranga u elitu za sezonu 2026/27, a odluke su itekako uzdrmale domaći fudbal.
Epilog sjednice oko tri kluba koja su aplicirala izgleda ovako:
NK „Čelik“ Zenica – IZDATA LICENCA! Zeničani su osvojili Prvu ligu FBiH i nakon ove odluke se i zvanično vraćaju u Premijer ligu BiH.
FK „BSK“ Banja Luka – ODBIJENA LICENCA! Iako je BSK završio na prvom mjestu Prve lige RS, ostaje bez elite.
FK „Leotar“ Trebinje – ODBIJENA LICENCA! Trebinjci su završili kao treći u RS-u, ali nisu prošli komisiju.
Šta ovo znači za sastav lige?
Pošto su BSK i Leotar bili jedini iz RS-a koji su uopšte aplicirali za viši rang, njihovo odbijanje otvara opciju da Posušje ili Rudar zadrže premijerligaški status i opstanu za zelenim stolom! Protiv ovih odluka klubovi imaju pravo žalbe Drugostepenoj komisiji u roku od 8 dana.