Fudbalski klub Sarajevo od svog osnivanja ima veliku podršku i sjajne navijače. Prvobitna navijačka skupina, poznata pod nazivom Pitari, bila je smještena na istočnoj tribini stadiona Koševo. Ova grupacija brojala je oko 300 stalnih članova, dok bi se na derbi utakmicama taj broj popeo i do 2.000. Nakon incidenta sa ubacivanjem ofarbanog poskoka na utakmici protiv Crvene zvezde, navijači su proglašeni vandalima i premješteni na sjevernu tribinu. Prelazak na sjever donio je i ideju o novom imenu, koje je sasvim slučajno izabrano po naslovu stripa o Zagoru – "Horde Zla".
Priča o HZ Zapad i "lažnim" Hordama Zla
1. Propast i vladavina "agenata" (2000–2002)
Početkom novog milenijuma grupa doživljava ogroman pad i sjeverna tribina ostaje sablasno prazna.
Vodstvo na tribini preuzimaju samoproglašene vođe (u tekstu nazvani "agenti") koji su u Hordama vidjeli samo priliku za ličnu materijalnu korist i zaradu od uprave kluba. Svako ko im se suprotstavio bio je premlaćivan.
2. Buđenje nove generacije na internetu (2002–2005)
Preko starog foruma i web stranice hordezla.org počinje se okupljati nova, mlada ekipa. Spaja ih isključivo čista ljubav prema FK Sarajevo i "ultra" stil života bez ikakvog interesa.
Kako nisu mogli na Koševo zbog prijetnji, ekipa se počinje okupljati u kafiću Bilbo kod Katedrale i organizovano bodriti Rukometni klub Bosna u Skenderiji. Tu raste brojnost, prave se prva istorijska gostovanja (poput onog u Mađarsku 2003.) i ekipa se ozbiljno kuje za ono što slijedi.
Pokreću i prva velika fudbalska gostovanja u svojoj režiji (legendarni odlazak u Trebinje 2004. godine sa čak četiri različita autobusa).
3. Sukob, bojkot i "Horde zla Zapad" (2005–2007)
Netrpeljivost između nove generacije i "agenata" dostiže vrhunac 2005. godine, kada agenti staju na stranu Nogometnog saveza BiH (nakon što Sarajevo nije dobilo licencu za Evropu) jer su primali pare od njih.
Dolazi do fizičkog sukoba u gradu i na Dobrinji, gdje nova ekipa izvlači deblji kraj jer su stariji navijači angažovali lokalne kriminalce. Zbog toga nova ekipa donosi tešku odluku i potpuno bojkotuje Sjever.
Ipak, nisu odustali. Tokom 2007. godine, nakon jakog lobiranja, nova ekipa se vraća na stadion, ali na Zapadnu tribinu (između dva ulaza do sjevera). Tu podižu legendarni veliki bijeli transparent "Horde zla", pokreću brutalan kop (Pokret otpora) i tako započinju četverogodišnju bitku koja će na kraju potpuno očistiti i vratiti Sjevernu tribinu u prave ruke.